27 Mayıs 2017 Cumartesi

TOFAŞ 2015 Model Sedan Yerli Otomobil Üretecek

Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi olarak 1968 yılında kurulan yerli araç üretim firmasının isminin ilk harfleri kısaltılmışı olan TOFAŞ 2015 yılında B sınıfı bir sedan üretecek. Henüz aracın ismi ve tasarımı hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da araçtan yıllık 70.000 adet üretim kapasitesi ile çinde geliştirilen bir Viaggio platformu üzerinde Bursa'da üretilecek.

Bir babayiğidin yerli otombil yapması hayali ülkemizde oldukça büyük bir kamuoyu bulan bir kavram. Özellikle başbakan ve devlet kurumlarının bu alandaki istek ve destek söylemleri ile henüz %100 yerli bir araç yada en azından "Engineered in Turkey" yazan bir araç üretmeye daha uzağız. Ama Tofaş ın İtalyan Fiat otomobil şirketi ile birlikte ülkemizde üretmeyi düşündüğü ve Tofaş marka olacak araç bir umut ışığı oldu.

tofas-2015-model-sedan-yerli-otomobil-uretecek

Firma tarafından bu yerli araba nın 2015 yılında üretime başlanacağı ve B segmentte olacağı ve 520 milyon dolar yatırım yapacağı Kamu Aydınlatma Platformuna bildirmişti. Açıklama şu şekilde idi:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu 2015 yılı ikinci yarısında üretimi planlanan yeni bir otomobilin yatırımına başlama kararı almıştır. 2015-2023 arasındaki dönemde toplam 580.000 adet araç üretimi planlanmakta olup, yatırım öngörüsü 520 milyon dolardır. Toplam adedin 1/3’ünün ihraç edilmesinin planlandığı proje ile ilgili Fiat Group Automobiles ile yatırım, satış ve tedarik koşullarına ilişkin detayların belirlenmesi konusunda görüşmeler son aşamasındadır. Proje yatırımına 2013 yılında başlanılacak ve ilgili teşvik başvuruları 2013 yılında yapılacaktır.”

Diğer taraftan TOFAŞ'ın C segmenti bir araç içinde çalışmalar yaptığı duyumları mevcut. Çoğunluğunun yurtiçi piyasaya 3de 1 yada 1/4 ünn ise ihracat hedefli olacağı bu üretimin TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran'ın daha önce açıkladığı B segmenti otomobil böylece doğrulanmış oldu. Fakat Başaran'ın açıklamasında belirttiği C segmenti otomobil hakkında ise ilerleyen günlerde daha fazla bilgiler ortaya çıkacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder